fbpx

Bolesť v krku

Bolesť v krku je celkom častým príznakom rôznych ochorení. Väčšinou ide o bolesti spojené s vírusovými, či bakteriálnymi infekciami, mnohokrát sú tiež vyvolané niektorými alergiami, znečisteným ovzduším, suchým vzduchom, alebo tabakovým dymom.

Bolesť alebo škriabanie v krku môžete cítiť pri:
 • nachladnutí
 • chrípke
 • kašli
 • chrapote
 • zápalu mandlí
 • angíne
 • laryngitíde apod.
Ako aplikovať Priessnitzov obklad Mamavis (Zábal na krk)?
 1. Vnútorný odnímateľný diel (obklad) zábalového pásu vyberte a namočte do studenej vody (teplotu vody je dôležité zvoliť podľa stavu pacienta – u detí a oslabených, alebo vychudnutých pacientov volíme menej studenú vodu).
 2. Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
 3. Pásom obopnite postihnuté miesto a upevnite suchým zipsom. Zábal by mal dobre priľnúť.

Mamavis odporúča:

Tvarohový zábal

Tvarohový zábal je ďalším variantom použitia nášho Zábalu Mamavis na krk a šiju. Je vhodný na bolesti v krku akéhokoľvek druhu a odporúčame ho využiť aj pri liečbe detí.

Počas pôsobenia zábalu dochádza k procesom mliečneho kvasenia, ktoré pôsobí protizápalovo, zmierňuje opuchy, povzbudzuje prekrvenie, chladí postihnuté miesto, zmierňuje začervenanie, znižuje teplotu a bolesť.

Účinok tvarohového zábalu môžete zvýšiť tým, že do tvarohu pridáte prelisovaný cesnak, ktorý má antibakteriálne účinky.

Ako aplikovať tvarohový zábal so zábalom Mamavis?

 1. Vyberte vnútorný odnímateľný obklad viacúčelového zábalu Mamavis a naneste naň mäkký tvaroh (najlepšie nízkotučný) vo vrstve aspoň 0,5 cm (pokiaľ chcete účinok tvarohu podporiť cesnakom, prelisovaný cesnak zmiešajte v miske spolu s tvarohom).
 2. Vnútorný diel vložte späť do zábalového pásu podvlečením pod pásiky.
 3. Takto pripravený zábal upevnite okolo potrebného miesta pomocou suchého zipsu.

Pri akútnych zápaloch nechajte zábal pôsobiť cca 20 minút, alebo do tej doby, pokiaľ zaschne. V ostatných prípadoch môžete tvarohový zábal nechať pôsobiť 1 – 2 hodiny. Celý postup môžete niekoľkokrát opakovať až do odznenia problémov. Vždy použite čerstvý tvaroh.

Citrónový zábal

Účinok citrónového zábalu je sťahujúci a zároveň podporuje spľasknutie opuchu pri zápaloch.
Citrónový zábal je vhodné použiť pri:

 • bolesti v krku
 • zápale mandlí (angíne)
Ako aplikovať citrónový zábal so zábalom Mamavis?
 1. Vnútorný odnímateľný obklad viacúčelového zábalu Mamavis ponechajte prevlečený vnútri zábalu.
 2. Umyte 1 citrón (pokiaľ možno chemicky neošetrený BIO) a nakrájajte ho na 4-6 plátkov
 3. Plátky položte vedľa seba na vnútorný diel (tak, aby boli umiestnené vo výsledku na prednej strane krku), mierne roztlačte vidličkou, aby vytiekla šťava.
 4. Takto pripravený zábal aj s citrónmi pripevnite opatrne na krk pomocou suchého zipsu.

Odstráňte, pokiaľ sa objaví svrbenie, inak nechajte pôsobiť 20 – 30 minút. Aplikujte 3x denne.

Pokiaľ bolesť v krku doprevádza nádcha či kašeľ odporúčame:
 • Do všitého vrecúška zábalu Mamavis vložte nakrájanú cibuľu zároveň pri aplikácii zábalu. Cibuľa postupne uvoľňuje silice, ich vdychovaním dochádza k uvoľňovaniu hlienu a ľahšiemu dýchaniu. Toto prírodné antibiotikum tiež ničí vírusy a baktérie. Tato metóda sa nám osvedčila hlavne u malých detí, vďaka nej deti spokojne prespali celú noc.
 • Pokvapkajte zábalový pás aromaterapeutickým, čiste prírodným olejom. Opäť dochádza k inhalácii liečebných silíc a tým aj k urýchleniu liečby. Vhodné sú v týchto prípadoch napr. mäta kučeravá, rozmarín, tymian červený, eukalyptus citrónový aj. Použitie správnych olejov konzultujte prípadne s dobrým aromaterapeutom.
Zdroje:
http://www.abecedazdravi.cz/nemoci/jak-lecit-bolest-v-krku-1
VINŠOVÁ, Světluše. Zábaly proti horečce [online]. ČeskéNemoci.cz, 2017-05-05. Dostupné online.
krk naty

Zábal na krk pre deti

Laryngitída alebo bolesť v krku? Prírodný zábal podľa Vincenta Priessnitza je deťom príjemný na dotyk a vďaka odnímateľnému obkladu, ktorý môžeme namočiť do bylinkového odvaru, môže byť aj krásne voňavý. Tento zábal sa používa ako pomocník pri angínach, laryngitídach, bežných škriabaniach v krku, či bolestivom kašli.

zábal na krk

Zábal na krk pre dospelých

Prírodný zábal podľa Vincenta Priessnitza je príjemný na dotyk a vďaka odnímateľnému obkladu, ktorý môžeme namočiť do bylinkového odvaru, môže byť aj krásne voňavý. Tento zábal sa používa ako pomocník pri angínach, bežných škriabaniach v krku, či bolestivom kašli.