fbpx

Priessnitzov obklad

Priessnitzov zábal je dlhými rokmi osvedčený prírodný postup, ktorý vedie k zlepšeniu prekrvenia postihnutého miesta, a tak k zrýchleniu hojivých procesov v tele a následne úľave od nepríjemných pocitov. Aby k tomuto však došlo, je potrebné nechať ho na tele pôsobiť najmenej počas  jednej hodiny, avšak nie dlhšie ako tri hodiny. Maximálne po troch hodinách (nenechávame cez noc!) zábal vždy zložíme a aplikujeme znovu najskôr za ďalšie tri hodiny. (Pre lepšie zapamätanie odporúčame držať sa pravidla 3×3, tzn. už vyššie zmienené 3 hodiny nechať pôsobiť, 3 hodiny pauza.) Takto môžeme postupovať až do odznenia príznakov.

 • Nemal by sa prikladať na infikované miesta, dlho sa hojace rany, kožné onemocnenia typu ekzém, a tak podobne.
 • V prípade malých detí alebo akýchkoľvek nejasností sa môžete o aplikovaní Priessnitzovho zábalu najskôr poradiť s lekárom.
 
Aplikovanie Priessnitzovho obkladu Mamavis (Zábal na hrudník, brucho, chrbát a bedráZábal na krk a šijuZábal na koleno, lýtko a lakeť):
 1. Vnútorný odnímateľný diel (obklad) zábalového pásu vyberte a namočte do studenej vody (teplotu vody je dôležité zvoliť podľa stavu pacienta – u detí a oslabených, alebo vychudnutých pacientov volíme menej studenú vodu)
 2. Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
 3. Pásom obopnite postihnuté miesto a upevnite suchým zipsom. Zábal by mal dobre priľnúť.
 
Aplikovanie Priessnitzovho obkladu Mamavis (zábalové rukavice):
 1. Vnútorný diel (obklad) zábalového pásu vyberte a namočte do studenej vody (teplotu vody je dôležité zvoliť podľa stavu pacienta – pri deťoch a oslabených, alebo vychudnutých pacientov volíme menej studenú vodu)
 2. Vyžmýkaný obklad natiahnite na ruku.
 3. Potom si natiahnite zábalovú rukavicu a upevnite suchým zipsom.
 
Aplikovanie Priessnitzovho obkladu Mamavis (zábalové papuče):
 1. Vlastnú bavlnenú ponožku (nie je  súčasťou zábalu) namočte do studenej vody (teplotu vody je dôležité zvoliť podľa stavu pacienta – pri deťoch a oslabených, alebo vychudnutých pacientov volíme menej studenú vodu)
 2. Vyžmýkanú ponožku natiahnite na nohu.
 3. Potom si natiahnite zábalovú papuču a upevnite suchým zipsom.
 
Aplikovanie Priessnitzovho obkladu Mamavis (ramenný kĺb):

Zábal ramenného kĺbu Mamavis obsahuje celkom tri odnímateľné vnútorné diely – 2x rukáv, 1x diel na hornú časť chrbta a šije. Použiť môžete buď všetky tri naraz, alebo len jeden, záleží to na Vašich problémoch a vlastnom uvážení.

 1. Vnútorné diely (obklady) zábalového pásu vyberte a namočte do studenej vody (teplotu vody je dôležité zvoliť podľa stavu pacienta – pri deťoch a oslabených, alebo vychudnutých pacientoch volíme menej studenú vodu)
 2. Rukávy natiahnite na ruky, tretí diel prevlečte pod pásy vnútri zábalu.
 3. Natiahnite zábal najprv na jednu pažu a upevnite pomocou suchého zipsu.
 4. Potom natiahnite aj na druhú pažu a opäť upevnite.

Fotonávod nájdete v popisu produktu Zábal na ramenný kĺb.

 

Zaujímavé informácie

Priessnitzov zábal je pomenovaný podľa svojho objaviteľa Vincenta Priessnitza. Priessnitz sa preslávil vďaka svojím liečebným procedúram, pri  ktorých využíval liečivú silu vody. Tieto metódy sa používajú dodnes vo vodoliečebných kúpeľoch, ktorých vznik takto inšpiroval.

Priessnitzov zábal sa používa pri rôznych ochoreniach a problémoch – pri angíne, laryngitíde, horúčke nad 38 °C, pri suchom dráždivom kašli, na kĺby pri reumatických problémoch, k relaxácii svalstva, na podkožné hematómy (modriny) a opuchy (rýchlejšie vstrebávanie), na výrony kĺbov, alebo pomliaždenie svalov apod.

Obklady môžeme prikladať na akúkoľvek problematickú časť tela. Pod obkladom najprv dôjde k hypotermii, keď sa teplota zníži. Toto trvá približne dve až tri minúty a dochádza k zúženiu ciev. Potom sa teplota stabilizuje a vasokonštrukcia (zúženie ciev) sa mení na vasodilatáciu (rozšírenie ciev). Tato fáza by mala trvať približne 30 až 40 minút. Nakoniec dochádza k zvýšeniu teploty a na mieste dochádza k prehratiu. Dochádza k lokálnej vasodilatácii.

zábal na krk

Zábal na krk pre dospelých

Prírodný zábal podľa Vincenta Priessnitza je príjemný na dotyk a vďaka odnímateľnému obkladu, ktorý môžeme namočiť do bylinného odvaru, môže byť aj krásne voňavý. Tento zábal sa používa ako pomocník pri angínach, bežných škriabaniach v krku, či bolestivom kašli.

DSC_4881

Zábal na kolená, lýtka a lakte

Zábal na kolená, lýtka a lakte Vám a Vašim deťom účinne pomôže s úľavou od bolesti týchto častí tela. Zábal môžete použiť ako teplý zábal k prehriatiu tela, alebo studený k rýchlejšej regenerácii boľavých svalov či kĺbov. Zábal je vyrobený z jemnej látky, a preto je príjemný na nosenie.

Zábalové papuče pre dospelých

Zábalové papuče Vám prírodnou cestou pomôžu pri reumatických problémoch, pri znižovaní horúčky, pri chrípke a nachladnutí. Pekne zahrejú studené nohy a udržia ich v teple. Papuče sú vyrobené z jemnej látky, ktorá je veľmi príjemná na nosenie.

rukavice hrudník

Zábalové rukavice

Zábalové rukavice môžete použiť na reumatické problémy, zmierneniu opuchov rúk, alebo si uľahčiť doliečenie rôznych úrazov a to prírodnou cestou. Rukavice sú vyrobené z jemnej látky, ktorá je veľmi príjemná na nosenie.

Hrudní zábal žena

Zábal na hrudník, brucho, bedrá a chrbát pre dospelých

Na bolesti hrudníka, brucha, bedier alebo chrbta je náš viacúčelový zábal ideálnym pomocníkom. Prírodnou cestou Vám pomôže od rôznych ochorení a bolestí. Zábal je vyrobený z jemnej látky, ktorá je veľmi príjemná na nosenie.

Zábal na ramená

Pri reumatických problémoch nielen ramenného kĺbu, ale aj svalov, chrbtice a väzov Vám pomôže náš zábal na ramenný kĺb. Je možné ho tiež použiť k prehriatiu krčnej chrbtice a ramien pri nachladnutí. Pokiaľ chcete liečbu priaznivo podporiť, skombinujte zábal s voňavými bylinkami.