fbpx

Nádcha

Nádcha je jedno z najčastejších ochorení dnešnej populácie. Ide o akútny zápal sliznice nosnej dutiny. Najčastejšie je táto choroba spôsobená vírusmi patriacimi do skupiny tzv. rhinovírusy. Pri nádychu vírusy prenikajú do nosa a usadzujú sa na jeho sliznici, kde sa množia a vyvolávajú zápal. Výrazne tomuto procesu napomáha oslabená imunita organizmu hlavne pri nachladnutí.

Ďalším dôvodom pre spustenie nádchy môžu byť aj rôzne druhy alergií, napr. na prach, peľ, alebo na zvieraciu srsť.

Nádchu môže sprevádzať bolesť hlavy, pálenie očí, niekedy aj zvýšená teplota, alebo horúčka. Proti nádche neexistujú žiadne lieky a väčšinou trvá sedem dní. Telo si s nádchou dokáže poradiť samé, je však dobré príznaky nádchy zmierniť. Odporúča sa zvýšený príjem vitamínu C, ktorého najlepším zdrojom je čerstvé ovocie a zelenina (napr. paprika). Taktiež dbajte na dostatočný príjem tekutín.

Jednoduchý recept, ako nádche predísť bohužiaľ neexistuje. Sú však spôsoby, ktorými môžeme posilniť svoji imunitu. Odporúča sa napríklad pravidelné otužovanie

Príznaky nádchy je možné zmierniť pomocou našich zábalov Mamavis. Buď pomocou zábalu na krk, kedy vnútornú odnímateľnú časť namočíme do bylinkového odvaru (vhodný je hlavne vonný olej z eukalyptu), alebo pomocou zábalových papúč Mamavis v kombinácii s cibuľou, ktoré sú skvelé hlavne u detí.

Ako aplikovať bylinkový obklad Mamavis (zábal na krk)?
  1. Vnútorný odnímateľný diel (obklad) zábalového pásu vyberte a namočte do bylinkového odvaru. Použite kvalitný éterický olej vo vhodnom množstve tak, aby Vám vôňa bola príjemná. O výbere a množstve vonného oleja sa prípadne poraďte s dobrým aromaterapeutom.
  2. Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
  3. Pásom obopnite krk a upevnite suchým zipsom. Zábal by mal dobre priľnúť.
 
Ako aplikovať zábalové papuče Mamavis (“cibuľové ponožky”)?
  1. Rozkrájajte nadrobno 1 – 2 cibule pre 1 chodidlo a nahrajte chvíľku v rúre alebo na radiátore.
  2. Použite bavlnené ponožky, do ktorých takto pripravenú cibuľu nasypte.
  3. Ponožky natiahnite na nohy, cibuľu „rozprestrite“ na celé chodidlá.
  4. Natiahnite zábalové papuče a upevnite pomocou suchého zipsu (papuče udržia nohy v teple).
  5. Nechajte pôsobiť ideálne celú noc.
 
Zdroje:
http://www.ulekare.cz/clanek/ryma-1017
krk naty

Zábal na krk pre deti

Laryngitída alebo bolesť v krku? Prírodný zábal podľa Vincenta Priessnitza je deťom príjemný na dotyk a vďaka odnímateľnému obkladu, ktorý môžeme namočiť do bylinkového odvaru, môže byť aj krásne voňavý. Tento zábal sa používa ako pomocník pri angínach, laryngitídach, bežných škriabaniach v krku, či bolestivom kašli.

Zábalové papučky pre deti

Detské zábalové papučky sú skvelým pomocníkom pri znižovaní horúčky u detí, pri nádche a nachladnutí. Pekne zahrejú studené detské nožičky a udržia ich v teple. Papučky sú vyrobené z príjemného a mäkkého materiálu, ktorý deťom uľahčia liečbu.