fbpx
 

Laryngitída u detí

Laryngitída v súčasnosti patrí medzi najčastejšie onemocnenia u detí. Ide o zápal horného úseku dýchacích ciest – hrtanu. Zápal postihuje hlasivky a ich okolie. Najčastejšou príčinou laryngitídy je vírusová infekcia. Medzi ďalšie faktory tohto onemocnenia však môže patriť aj oslabená imunita, alergia, teplotné zmeny, alebo záťaž hlasiviek.

Laryngitída sa najčastejšie vyskytuje v chladnejších mesiacoch u detí od 2 do 5 rokov. Deti sú v tomto veku náchylnejšie, pretože majú relatívne úzke dýchacie priestory pod hlasivkami. Pri nástupe laryngitídy sa tieto priestory zapália, vznikne opuch a zúži sa hrtan. Výsledkom je vznik veľkých dychových problémov. Staršie deti a dospelí majú dýchacie cesty priestrannejšie, a teda je u nich toto onemocnenie vzácnejšie.

Ako sa laryngitída prejavuje?

Existujú rôzne formy laryngitídy. U detí je však závažnejšia laryngitída subglotická. Počas tejto choroby dochádza k opuchu podslizničného tkaniva pod hlasivkami. Onemocnenie sa typicky prejavuje v nočných hodinách záchvatom štekavého kašľa, zhoršeným dýchaním, alebo chraptivým hlasom. Dieťa je naviac  vydesené.

Pri výraznom zúžení hrtanu sa môže prejaviť aj nedostatočné okysličenie tkaniva. Na perách, prstoch a ušiach sa môže objaviť modranie pokožky, dieťa sa potí a srdiečko tlčie ako o závod. Onemocnenie môže sprevádzať aj zvýšená teplota.

Laryngitída môže vzniknúť ako po predchádzajúcich známkach nachladnutia, ako je nádcha alebo zvýšená teplota, tak aj náhle z plného zdravia.

Ako postupovať pri záchvate laryngitídy?

Rodičia malých detí sú zo záchvatu laryngitídy často veľmi vydesení, zvlášť pri prvom záchvate, keď ešte nevedia, o čo ide. Základom je postupovať tak, aby sa znížil opuch dýchacích ciest a zlepšilo sa aj dýchanie.

  • Najdôležitejšie je zachovať kľud a svoju nervozitu neprenášať na dieťa.
  • Dieťa ukľudnite (napríklad mu vyprávajte rozprávku, vezmite ho do náručia atď.), uložte ho do polosedu a nepodávajte mu horúce nápoje, ktoré opuch slizníc skôr zhoršuje.
  • Dôležitý je studený vzduch – otvorte okná v miestnosti dokorán, dieťa oblečte, prípadne ešte zabaľte do deky a posaďte ho k otvorenému oknu, alebo vyneste von.
  • Pokiaľ vonku nie je zima, nechajte deti dýchať studený vzduch z mrazničky. Opuch v krku môžete zmierniť taktiež zmrzlinou.
  • Na krk pacientovi dajte Priessnitzov obklad – postup viď nižšie.
  • Podať môžete lieky na zníženie teploty.
  • Pokiaľ sa stav nelepší, teplota je vyššia než 39 °C, dieťa má problémy pri prehĺtaní, vytekajú mu z úst sliny alebo má zníženú pohyblivosť krku, je nevyhnutné akútne lekárske ošetrenie.
  • Nevozte dieťa sami na pohotovosť, zavolajte rýchlu záchrannú službu na čísle 155.
  • Pokiaľ dochádza k laryngitídam opakovane, lekár obvykle vybaví mamičku rektálnymi čipkami – kortikoidný čipok k zavedeniu do konečníka, ktorý rýchle zníži opuch dýchacích ciest.

Využitie zábalov Mamavis

 MUDr. Jaroslav Novotný radí:

Pri laryngitíde použite studený (čo najchladnejší) 

Aplikujte na 5-8 minút. Potom zložte a opakujte po 1-2 hodinách. Opakujte cca 4-6x denne. Pri záchvate kašľa opakujte aj niekoľkokrát za hodinu (cca 4x).

Prípadne svoje dieťa vystavte v zimných mesiacoch dýchaniu čo najchladnejšieho vzduchu (zabaľte ho do periny s čapicou na hlave a držte ho u otvoreného okna).

Aplikácia Priessnitzovho zábalu:

  1. Vnútorný odnímateľný diel (obklad) zábalového pásu vyberte a namočte do studenej vody (v prípade laryngitídy čo najstudenšej, ale tak, aby to dieťa zvládlo).
  2. Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
  3. Pásem obopnite postihnuté miesto a upevnite suchým zipsom. Zábal by mal dobre priľnúť.

Ako laryngitíde predchádzať?

Priama rada, ako laryngitíde predísť, neexistuje, pretože je onemocnenie spôsobené vírusovou infekciou. Možné je však urobiť určité kroky, ktoré znížia možnosť vzniku laryngitídy.

  • Tak ako u každého vírusového onemocnenia je dôležité posilnenie imunity – chodievajte s deťmi často von na čerstvý vzduch, spoločne sa otužujte a prijímajte dostatočné množstvo vitamínov.
  • V chladných mesiacoch neprekurujte miestnosti, kde dieťa spí.
  • Zvlhčujte vzduch – pokiaľ je v domácnosti sucho a prekúrené, sú dýchacie cesty dráždené a znižuje sa ich obranyschopnosť.

Prajeme Vám i Vašim deťom pevné zdravie, a i keby Vás toto onemocnenie zastihlo, dúfame, že Vám naše zábaly Mamavis pomôžu s rýchlejším uzdravením.

Zdroje:
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/laryngitida-laringitida-u-deti
http://nemoci.vitalion.cz/laryngitida/
http://www.spektrumzdravi.cz/academy/laryngitida
krk naty

Zábal na krk pre deti

Laryngitída alebo bolesť v krku? Prírodný zábal podľa Vincenta Priessnitza je deťom príjemný na dotyk a vďaka odnímateľnému obkladu, ktorý môžeme namočiť do bylinného odvaru, môže byť aj krásne voňavý. Tento zábal sa používa ako pomocník pri angínach, laryngitídach, bežnom škriabaní v krku, či bolestivom kašli.